حلول المنزل الذكي ا

http://www.ar.atrinaco.com/templates/sj_stabwall/images/logo-loading.png

 

 

ساختمان اداری هوشمند

انعطاف‌پذيري، بهره‌وري و صرفه‌جويي انرژي، نياز‌هاي امروزه ساختمان‌هاي اداري هستند. در ساختمان‌هاي اداري جديد و يا ساختمان‌هايي كه مورد نوسازي قرار مي‌گيرند، با بهره‌گيري از تكنولوژي مدرن سيستم‌هاي الكتريكي منطبق با استاندارد KNX بالاترين ضريب آسودگي و ايمني را با در نظر گرفتن مبحث هزينه، تضمين‌ مي‌نمايند.

 
   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

در واحدهای اداری کنترل سیستم‌های روشنایی، سرمایش/گرمایش و ... از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است چرا که ضمن فراهم آوردن فضای مطلوب در محیط کار، صرفه‌جویی در مصرف انرژی را نیز به دنبال خواهد داشت. به طور معمول در داخل اتاق‌ها 2 و یا 3 سرخط روشنایی‌، سیستم تهویه اسپلیت و یا فن‌کوئل‌، سیستم صوتی و کنترل سیستم پرده وجود دارد که با قرار دادن یک کلید هوشمند ترموستاتیک در هر اتاق می‌توان تمام سیستم‌های موجود در آن را کنترل و تنظیم نمود.

 
   

 

 

 دمای اتاق توسط کلید هوشمند می‌تواند به صورت اتوماتیک و یا دستی کنترل شود، سیستم روشنایی را خاموش، روشن و یا دیم نمود، کنترل سیستم پرده و اجرای سناریوهایی مانند سناریو ورود و خروج نیز از طریق همین کلید امکان‌پذیر می‌باشد. همه این موارد از طریق نرم‌افزاری که بر روی موبایل و یا تبلت مسئول دفتر نصب گردیده است و یا از طریق ریموت‌کنترل کلید نیز قابل کنترل می‌باشد. همچنین کنترل این اتاق علاوه بر کنترل محلی توسط کلید هوشمند از اتاق مدیریت توسط تاچ‌پنل مرکزی و یا نرم‌افزار نیز امکان‌پذیر می‌باشد. مدیر می‌تواند از طریق برنامه زمان‌بندی طبق روز و ساعت مشخص برای ساعت‌های کاری سیستم‌ها را روشن و پس از اتمام آن سیستم‌ها را خودکار خاموش نماید که این امر سبب می‌شود اگر سیستم روشنایی و یا تهویه اتاقی توسط کارکنان خاموش نشده باشد به صورت خودکار در ساعت مشخصی خاموش گردد که باعث کاهش مصرف انرژی در ساختمان می‌گردد.

* کلید هوشمند  Busch -Triton 3/6 فولد ترموستاتیک

 

 

 

 

 

 

اتاق مدیریت ‌

در این بخش به طور معمول در اتاق مدیریت 4 سرخط روشنایی، سیستم تهویه اسپلیت و یا فن‌کوئل، سیستم صوتی و می‌توان سیستم‌های کامل‌تری مانند کنترل پرده، تغییر سطح روشنایی(دیم)، سیستم‌های تصویری(IPTV)، سیستم تلفنی تحت شبکه (VOIP & IPTelephony) و سانترال در نظر گرفته می‌شود‌. با قرار دادن یک کلید ترموستاتیک و تنظیم دمای دلخواه بر روی آن سیستم تهویه به صورت اتوماتیک دمای محیط را با دمای انتخاب شده مقایسه می‌کند و به سیستم تهویه فرمان روشن، خاموش و یا کنترل دور فن را می‌دهد. همچنین می‌توان یک تاچ‌پنل مرکزی در این اتاق و یا کنار میز مسئول دفتر مدیریت قرار داد تا امکان کنترل، تنظیم و مشاهده وضعیت سیستم‌ها فراهم گردد. مدیر می‌تواند تاچ‌پنل را کنار میز کار خود قرار دهد و بدون نیاز به برخاستن از روی صندلی تمام سیستم‌های موجود در واحدهای اداری را مشاهده و کنترل کند و زمان‌بندی دلخواه خود را اجرا نماید. همه این موارد از طریق نرم‌افزار مربوطه که بر روی موبایل و یا تبلت مدیر نصب گردیده است نیز امکان‌پذیر می‌باشد همه این موارد از طریق ریموت کنترل کلید نیز قابل اجرا می‌باشد.

علاوه بر این سیستم‌ها برای این اتاق به منظور افزایش امنیت، کاهش مزاحمت افراد و ورود بدون هماهنگی از سیستم کنترل تردد بر روی در اتاق تعبیه نمود. این امر سبب می‌شود که با کارت تردد، رمز ورودی، اثر انگشت و غیره ورود به این اتاق فقط برای مدیر و افراد مورد تایید او امکان‌پذیر گردد. همچنین با قرار دادن یک سنسور شدت روشنایی در پشت پنجره اتاق می‌توان برنامه‌ریزی کرد که پرده‌ها براساس شدت روشنایی محیط بیرون بالا و پایین بروند و یا تغییر حالت پیدا کنند. این امر سبب می‌شود که بدون نیاز به تنظیم دستی پرده‌ها اتاق همیشه از نور کافی برخورداد باشد.

 

 

 

 

 

تاچ‌پنل برای کنترل مرکزی

 • صفحه کنترل لمسی با کیفیت بسیار بالا
 • قابلیت کنترل کل ساختمان با تصویر واقعی هر فضا جهت کنترل سیستم‌های روشنایی ، پرده ، تهویه ، امنیت و...و اجرای سناریوهای مختلف
 • امکان اتصال به اینترنت با شبکه بی­سیم/ باسیم
 • امکان دریافت E-mail
 • امکان دریافت اخبارRSS ضبط پیام‌های صوتی و تصویری
 • قابلیت نمایش تصاویر دوربین­های مداربسته
 • قابلیت اعمال شبیه­سازی حضور در ساختمان(سیستم امنیتی)
 • کنترل دما در ٢٢ نقطه در ساختمان بصورت مستقل
 • پورت ورودی USB و SD-Ram
 • امکان تبدیل شدن به قاب عکس دیجیتال در حالت Screen Saver
 • امکانات مولتی مدیا

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 سناریو

امكان تعريف سناريو (مد)‌: در اين سيستم منظور از سناريو و يا مد (Mood) آن است كه، بسته به كاربري فضا و سلیقه کارکنان مي‌توان شكل مناسبي از کنترل روشنايي، تهویه مطبوع، صوت، پرده و ... را فراهم نموده و با فشار يك دكمه آن را به كار گرفت كه در اين صورت  هريك از اين حالات يك سناريو تلقي خواهند شد. بکارگیری سناریوهای کنترلی هم با استفاده از کلیدهای هوشمند و یا ریموت کنترل میسر است و هم با استفاده از نمایشگر هوشمند. همچنین می‌توان سناریوهای کنترلی را بر اساس پارامترهای زمانی نیز تعریف نموده و بکار گرفت. برای مثال می‌توان تعریف کرد که در ساعات خاصی از روزهای هفته، برخی از مسیرهای روشنایی به طور خودکار فعال یا غیر فعال شوند.

 

مزایای ساختمان اداری هوشمند

 

افزايش عمر تجهيزات

استفاده از تكنولوژي باس KNX باعث افزايش قابل‌توجه عمر مصرف‌كننده‌هاي الكتريكي مي‌گردد. با بكارگيري كليدهاي هوشمند، قطع و وصل برق اصلي در عملگرها بصورت آني صورت مي‌گيرد. بنابراين مانند سيستم‌هاي قبلي كانتكت كليدها از بين نمي‌رود. درضمن با استفاده از  ديمرهاي هوشمند در اين سيستم همواره وسايل روشنايي با ولتاژ كمتر از حد مجاز فعاليت مي‌كنند و به عمر آنها افزوده مي‌شود.

بهينه سازي مصرف انرژي

سيستم‌هاي هوشمند در ابتدا براي دستيابي به هدف بهينه‌سازي مصرف انرژي ابداع گرديدند . بهينه‌سازي مصرف انرژي با كنترل هميشگي مصرف كننده‌ها، مصرف انرژي همواره در حد معقول و منطقي قرار دارد و لذا از تلفات به طور چشمگيري كاسته مي‌شود. بررسي‌هاي آماري نشان مي‌دهد كه با بكارگيري يك سيستم كنترلي صحيح تا 40 درصد از انرژي مصرفي در ساختمان كاسته مي‌شود.

زيبايي

طراحي‌هاي بسيار مدرن كلیدهای هوشمند از لحاظ بصری تا حد زيادي در زيبايي ساختمان موثراند. برخي از كلیدهای هوشمند سال‌هاي پي‌در‌پي برنده جوايز معتبر طراحي در عرصه بين المللي گرديده‌اند.

 

تطبيق با محيط

كنترل‌كننده‌هاي سيستم هوشمند از قبيل كليدها، سنسورها و ديگر وسايلي كه در معرض ديد قرار دارند، شامل طيف بسيار وسيعي از مدل‌ها و رنگهاي مختلف مي‌باشند. كاربر به راحتي مي‌تواند كنترل‌كننده مورد نظر خود را براساس دكوراسيون داخلي و چيدمان مبلمان خود انتخاب نمايد.

ايمني

سيستم هوشمند مبتني بر KNX برق اصلي را از دسترس كاربر دور مي‌نمايد. به اين معنا كه كليه كنترل‌كننده‌هاي هوشمند كه در دسترس كاربر قرار دارند با انرژي 29 ولت ايمن فعاليت مي‌نمايند. و همانگونه كه شرح داده شد، برق اصلي در تابلوي كنترل و بوسيله عملگرهاي هوشمند، مصرف كننده‌ها را فعال يا غير فعال مي‌نمايد.

امكان تعريف سناريو

با استفاده از كليدهاي هوشمند بكار گرفته شده در طرح پيشنهادي، امكان تعريف سناريوهاي كنترلي بدست مي‌آيد. يك سناريو كنترلي عبارتست از مجموعه‌اي از فرمان‌هاي كنترلي كه بطور همزمان و به منظور دستيابي به هدفي خاص، انجام مي‌پذيرد. سناريوهاي مختلف كنترلي براساس كاربري فضاها و همچنين سليقه كاربر قابل تعريف مي‌باشد. براي مثال در يك اتاق پذيرايي  سناريوهايي مثل ورود، خروج، ميهمان، مطالعه و مانند آن قابل تعريف و بكارگيري مي‌باشند.

استاندارد جهانی

سيستم هوشمند براساس پروتكل KNX پياده‌سازي مي‌شود. پروتکل KNX يك استاندارد باز بوده و مورد وثوق كليه كارشناسان فن الكترونيك مي‌باشد. اين استاندارد براساس امنيت بالا، بازده اقتصادي، تبديلات و تغييرات ساده و ارتباطات مؤثر پايه‌ريزي شده است.

همپايي با High Tech

ايجاد ساختمان هوشمند بر پايه استانداردهاي جهاني، استفاده از آخرين دستاوردهاي صنعت الكترونيك و استفاده از آخرين تكنولوژي‌هاي كنترل در اختيار بشر، گام نهادن در مسير High Tech  و علم مدرن مي‌باشد.

استفاده از بسترهاي شبكه IP  

ساختمان‌هاي هوشمند از يك زير ساخت ارتباطي قوي برخوردارند كه بر مبناي تكنولوژيIP  است. لذا سيستم‌هاي كنترلي هوشمند با كليه تجهيزاتي كه با تكنولوژي فوق سازگارند مثل رايانه‌ها در تعامل‌اند.

يكپارچهسازي با ديگر سيستمها

سيستم هوشمند امكان كنترل يكپارچه كل ساختمان را فراهم مي‌سازد. به اين معنا كه كليه سيستم‌هاي كنترلي ساختمان مثل سيستم‌هاي اعلام و اطفاء حريق، آسانسورها، دوربين‌هاي مدار بسته برق اضطراري  و... با سيستم هوشمند ارتباطي مؤثر خواهند داشت.

امكان كنترل از راه دور

ساختمان هوشمند امكان ارتباط و كنترل كليه سيستم‌هاي بكار گرفته شده در ساختمان را از راه دور به طرق مختلف مثل تلفن و اينترنت ميسر مي‌سازد. اين ارتباط مي‌تواند بصورت گزارش‌گيري از كليه سيستم‌ها و يا كنترل همه جانبه آنها باشد.

 

یکشنبه, 16 آبان 1395 11:51

راهکارهای مسکونی

Written by

 

استاندارد KNX

استاندارد KNX  راهكاري اصولي و عملي براي پياده سازي سيستم هاي هوشمند در ساختمان‌ها است. اين استاندارد جديدترين دستاورد دانشمندان و زير‌ساخت ارتباطي قدرتمندي براي ارتباط بين اجزاي پيكره كنترلي ساختمان مي‌باشد.

كليه سيستم‌هاي بكارگرفته شده در ساختمان مسکونی به پيكره هوشمند KNX مرتبط هستند. تمامي سيستم‌هاي كنترلي در تعامل با يكديگرند و ارتباط هماهنگي بين آنها بر قرار است . به همين علت است كه كنترل متمركز سيستم‌هاي كنترلي در هر نقطه از ساختمان قابل دسترسي می‌باشد. اجرايKNX  با دستاورد‌هايي مثل امنيت بالا، بازده اقتصادي، تبديلات و تغييرات ساده در ساختمان‌ها همراه است. توابعي مانند روشنايي، كنترل پرده‌ها و دما بسته به نياز كاربر، قابل تعريف بوده و تغييرات بعدي به سادگي قابل اجرا است.

با بكارگيري KNX  مي‌توان همه پارامترهاي كنترلي را از هرجاي ساختمان تغيير داد. همچنين امكان تغيير پارامترها به وسيله دستگاه ريموت كنترل يا تلفن همراه و يا اينترنت وجود دارد . و نيز  اگر تغيير تابعي هر نوع بستگي به تغيير ديگر توابع داشته باشد‌، اين  كار بدون ايجاد هيچگونه تداخل يا مشكلي انجام‌پذير خواهد بود .

 

كليد هاي هو شمند، راهكاري عملي جهت ايجاد فضايي دلنشين در منزل

استفاده از كليد‌هاي هوشمند در منازل از يك سو سادگي كنترل و ايجاد محيط مطلوب و از سوي ديگر كاهش هزينه‌هاي اضافي انرژي را به همراه مي‌آورد. در تصویرکلید هوشمند Busch-Triton مشاهده می‌شود: هوشمند سازی ساختمان.هوشمند سازی

 قابلیت‌های کلید هوشمند به شرح ذیل می باشد:

 • قابلیت کنترل روشنایی/ دیمر / سرمایش/ گرمایش/ ایمنی/ تردد
 • دارای نمایشگر پیغام‌های مستقل: ساعت، تاریخ، شدت نور، دما و وضعیت آب و هوا
 • دارای لیبل های برجسته / مجهز به LED
 • قابلیت تعریف سناریو بدون نرم افزار: ورود، خروج
 • مجهز به ریموت کنترل IR

سناریو

امكان تعريف سناريو‌( مد )‌:  در اين سيستم منظور از سناريو(Scene ) و يا مد  (Mood) آن است كه ، بسته به كاربري فضا و سلیقه ساکنین مي‌توان شكل مناسبي از روشنايي، سیستم صوتی، پرده و دما را فراهم نموده و با فشار يك دكمه آن را به كار گرفت كه در اين صورت  هريك از اين حالات يك سناريو تلقي خواهند شد.

بکار گیری سناریو های کنترلی هم با استفاده از کلید های هوشمند  و یا ریموت کنترل میسر است و هم با استفاده از نمایشگر هوشمند‌. همچنین می‌توان سناریو‌های کنترلی را بر اساس پارامتر‌های زمانی نیز تعریف نموده و بکار گرفت. برای مثال می‌توان تعریف کرد که در ساعات خاصی از روزهای هفته‌،  برخی از مسیر‌های روشنایی به طور خودکار فعال یا غیر فعال شوند‌.  در زير به چند نمونه سناريو به عنوان مثال اشاره مي‌شود. لازم به ذكر است با توجه به انعطاف‌پذير بودن كامل اين سيستم‌، كليه موارد گفته شده بسته به سليقه کارفرمای محترم قابل تغيير مي‌باشند‌.

هوشمند سازی ساختمان.هوشمند سازی

 

سناريوی  ميهمان :

در اجراي اين سناريو اتفاقات زير رخ مي‌دهد :

 1. در شب لامپهاي ديواري  و مخفی روشن .
 2. لوستر 50% دیم شود.
 3. پرده گشوده شود.
 4. درجه حرارت بر روی 25 درجه قرار گیرد.
 5. موزیک شماره 4 با حجم صدای 30% در نشیمن خصوصی جنوبی پخش شود.
 6. در دیگر فضاها موزیک شماره 7 با حجم صدای 20% پخش شود.
 7. لامپ‌های نما روشن شود.
 8. بالکن روشن باشد.

سناريو مطالعه :

در اجراي اين سناريو اتفاقات زير رخ مي‌دهد :

 1. لامپ‌های هالوژن با شدت 70% روشن باشد .
 2.  لامپ‌هاي ديواري روشن
 3. موزیک قطع شود
 4. درجه حرارت روی 25 درجه تنظیم شود

سناريو ورود :

در اجراي اين سناريو اتفاقات زير رخ مي‌دهد :

 1. لامپ‌های مخفی کل ساختمان روشن شود .
 2. لامپ‌هاي سقفی ورودی و هال روشن شود.
 3. دمای مطلوب با توجه به زمان و فصل تنظیم شود .

سناريو خروج :

در اجراي اين سناريو اتفاقات زير رخ مي‌دهد :

 1. كليه لامپها  در طول يك دقيقه خاموش شوند .
 2. مصرف کننده‌های الکتریکی مرتبط با سیستم هوشمند – مثل فن‌ها -  خاموش شوند.

سناريو شب :

در اجراي اين سناريو اتفاقات زير رخ خواهد داد :

 1. لامپ‌هاي مخفی روشن
 2. لامپ‌های دیواری خاموش
 3. لوستر تا 40% دیم شود.
 4. موزیک شماره 3 با حجم صدای 40% پخش شود.
 5. پرده ها گشوده شوند.
 6. دما بر روی 27% تنظیم شود.

 هوشمند سازی ساختمان.هوشمند سازی

سازگاري انواع كنترل كننده ها

 

امكان ارتباط همه انواع كليد‌ها و كنترل‌كننده‌ها به سيستم هوشمند وجود دارد‌. مبدل‌هاي هوشمند‌ساز در ابعاد كوچك ولي با كارايي‌هاي بسيار طراحي گرديده و امكان اينگونه ارتباطات را فراهم مي‌سازند. كليد‌هاي مختلفي كه بر اساس كاربري و يا تناسب با دكوراسيون داخلي انتخاب مي‌شوند هيچ مشكلي براي ارتباط با KNX  و سيستم هوشمند نخواهند داشت.

كنترل دما

كليد‌هاي هوشمند ، داراي ترموستات هستند‌. درجه حرارت مطلوب توسط كاربر به راحتي تنظيم مي‌شود و با استفاده از كنترل كننده‌هاي ويژه وسايل گرمايشي و سرمايشي  فقط در صورت نياز فعال مي‌شو.ند و از اين رو علاوه بر آنكه هميشه دماي مطلوب وجود دارد‌، كاهش چشمگيري در هزينه‌هاي انرژي ايجاد مي‌گردد . حذف ترموستات از روي ديوار باعث زيبايي بيشتر محيط مي‌شود‌. با استفاده از كليد‌هاي هوشمند امكان تعريف سناريو هاي دمايي نيز مهيا مي شود مثل سناريو هاي ورود ، خروج‌، شب‌. امكان كنترل يكپارچه تمامي سيستم‌هاي سرمايشي و گرمايشي نيز وجود دارد‌. براي اين منظور مي‌توان از نمايشگر هوشمند و يا پنل كنترلي استفاده نمود‌. كليد‌هاي هوشمند اطلاعاتي از قبيل دماي محيط‌‌،  دماي كاربر و سناريوي فعال را نمايش مي‌دهند.

برقراري امنيت

امروزه برقراري امنيت راهكارهاي ويژه اي را مي طلبد . سيستم كنترل امنيت تحت پروتکل KNX داراي طيف وسيعي از سنسور‌ها و كنترل كننده‌هاي امنيتي هستند كه در فضا‌هاي مختلف نصب و امنيت را برقرار مي‌كنند .

انواع مختلف سنسور‌هاي در‌، پنجره‌، شيشه‌، لرزه‌، تردد‌، قفل و ... بسته به كاربري و ضريب مورد نياز امنيتي هر فضا توسط كارشناسان ويژه انتخاب و بكار گرفته مي‌شود .

سيستم امنيتي قسمتي از پيكره هوشمند ساختمان است و كنترل‌، گزارش‌گيري و همزماني آن با ديگر سيستم‌هاي بكار گرفته شده در ساختمان مقدور و لازم است .

 

مزايا و مشخصات سيستم كنترل هوشمند ساختمان

 1. افزايش عمر تجهيزات

استفاده از تكنولوژي باس KNX باعث افزايش قابل توجه عمر مصرف كننده‌هاي الكتريكي  مي‌گردد . با بكارگيري كليد‌هاي هوشمند ، قطع و وصل برق اصلي در عملگرها  بصورت آني صورت مي‌گيرد . بنابر اين مانند سيستم‌هاي قبلي كانتكت كليدها  از بين نمي‌رود‌. در ضمن با استفاده از  ديمر‌هاي هوشمند در اين سيستم  همواره وسايل روشنايي با ولتاژ كمتر از حد مجاز فعاليت مي‌كنند  و به عمر آنها افزوده مي شود . 

هوشمند سازی ساختمان.هوشمند سازی

 1. بهينه‌سازي مصرف انرژي

سيستم‌هاي هوشمند در ابتدا براي دستيابي به هدف بهينه‌سازي مصرف انرژي ابداع گرديدند . بهينه‌سازي مصرف انرژي با كنترل هميشگي مصرف كننده‌ها ، مصرف انرژي همواره در حد معقول و منطقي قرار دارد  و لذا از تلفات به طور چشمگيري كاسته مي‌شود . بررسي‌هاي آماري نشان مي‌دهد كه با بكارگيري يك سيستم كنترلي صحيح  تا 40 درصد از  انرژي مصرفي در ساختمان كاسته مي‌شود .

 1. زيبايي

طراحي‌هاي  بسيار مدرن كنترل كننده‌هاي هوشمند تا حد زيادي در زيبايي ساختمان و افزايش لوكس آن موثراند. برخي از كنترل كننده‌هاي هوشمند در سال‌هاي پي‌در‌پي برنده جوايز معتبر طراحي در عرصه بين المللي گرديده‌اند .

هوشمند سازی ساختمان.هوشمند سازی

 1. تطبيق با محيط

كنترل كننده‌هاي سيستم هوشمند از قبيل كليد‌ها ، سنسور‌ها و ديگر وسايلي كه در معرض ديد قرار دارند ، شامل طيف بسيار وسيعي از مدل‌ها و رنگ‌هاي مختلف مي‌باشند . كاربر به راحتي مي‌تواند كنترل‌كننده مورد نظر خود را بر اساس دكوراسيون داخلي خود انتخاب نمايد.

هوشمند سازی ساختمان.هوشمند سازی

 1. ايمني

سيستم هوشمند مبتني بر KNX   برق اصلي را از دسترس كاربر دور مي‌نمايد . به اين معنا كه كليه كنترل كننده‌هاي هوشمند كه در دسترس كاربر قرار دارند با انرژي 29 ولت ايمن فعاليت مي‌نمايند‌.  و همانگونه كه شرح داده شد ، برق اصلي در تابلوي كنترل و بوسيله عملگرهاي هوشمند‌، مصرف‌كننده‌ها را فعال يا غير فعال مي‌نمايد‌.

 1. امكان تعريف سناريو

با استفاده از كليد‌هاي هوشمند بكار گرفته شده در طرح پيشنهادي ، امكان تعريف سناريو‌هاي كنترلي بدست مي‌آيد . يك سناريو كنترلي عبارتست از مجموعه‌اي از فرمان‌هاي كنترلي كه بطور همزمان و به منظور دستيابي به هدفي خاص ، انجام مي‌پذيرد‌. سناريو‌هاي مختلف كنترلي بر اساس كاربري فضا‌ها و همچنين سليقه كاربر قابل تعريف مي‌باشد‌. براي مثال در يك اتاق پذيرايي  سناريو‌هايي مثل  ورود‌، خروج‌، ميهمان ، مطالعه و مانند آن قابل تعريف و بكارگيري مي‌باشند.

هوشمند سازی ساختمان.هوشمند سازی

 1. استاندارد

سيستم هوشمند بر اساس پروتكل KNX  پياده‌سازي مي‌شود . پروتکل  KNX يك استاندارد باز بوده و مورد وثوق كليه كارشناسان علم الكترونيك مي‌باشد. اين استاندارد بر اساس امنيت بالا ، بازده اقتصادي ، تبديلات و تغييرات ساده و ارتباطات مؤثر پايه‌ريزي شده است.

 1. همپايي با High Tech

ايجاد ساختمان هوشمند بر پايه استاندارد‌هاي جهاني ، استفاده از آخرين دستاورد‌هاي صنعت الكترونيك  و استفاده از آخرين تكنولوژي‌هاي كنترل در اختيار بشر‌، گام نهادن در مسير High Tech   و علم مدرن مي‌باشد.

هوشمند سازی ساختمان.هوشمند سازی

 1. استفاده از بستر هاي شبكه IP

ساختمانهاي هوشمند از يك زير ساخت ارتباطي قوي برخوردارند كه بر مبناي تكنولوژي IP  است . لذا سيستم هاي كنترلي هوشمند با كليه تجهيزاتي كه با تكنولوژي فوق سازگارند مثل رايانه ها  در تعاملند.

 1. يكپارچه سازي با ديگر سيستم ها

سيستم هوشمند امكان كنترل يكپارچه كل ساختمان را فراهم مي سازد . به اين معنا كه كليه سيستم هاي كنترلي ساختمان مثل سيستم هاي اعلام و اطفاء حريق ، آسانسور ها ، دوربين هاي مدار بسته برق اضطراري  و ... با سيستم هوشمند ارتباطي مؤثر خواهند داشت .

 1. امكان كنترل راه دور

ساختمان هوشمند امكان ارتباط و كنترل كليه سيستم هاي بكار گرفته شده در ساختمان را از راه دور به طرق مختلف مثل تلفن و اينترنت ميسر مي سازد . اين ارتباط مي تواند بصورت گزارش گيري از كليه سيستم ها و يا كنترل همه جانبه آنها باشد .

 

پنج شنبه, 21 -2664 11:02

حلول المنزل الذكي

Written by

بناء ذكي، وقد تم تجهيز المبنى مع البنية التحتية على العلاقات القوية التي يمكن بشكل مستمر لمتغير ظروف البيئة تتفاعل والتكيف وكذلك شاغلي المبنى تسمح الموارد المتاحة لل استخدام أكثر فعالية وزيادة سلامتهم وأمنهم. وفيما يلي موجز بعض ملامح المنزل الذكي تعطى.

 

السيطرة على الإضاءة

 

يمكن تثبيت شدة الضوء في الغرف بأجهزة استشعار داخلية وخارجية يمكن تعديلها. ببساطة عن طريق الضغط على بضعة أزرار على لوحة اللمس، أو الذكية مفتاح التحكم عن بعد وتنفيذ سيناريوهات مختلفة بالإضافة إلى توفير الطاقة والسلامة والراحة من بيئة منزلية دافئة، ويعطي الهدايا.

الفوائد:

    
تم إنشاؤها عن طريق الجمع بين سطوع مناسبة للضوء المحيط قبالة الداخلية للمبنى
    
القدرة على تخطيط وإنشاء ضوء إلا في وجود السكان ومحاكاة تخطيط
    
إنشاء إضاءة خاصة للصالات والمحلات التجارية ودور السينما
    
الاتصال عن طريق الهاتف، والرسائل القصيرة، والإنترنت، وموجات الراديو أو مفاتيح ذكية
    
غير قادر على الاتصال الإضاءة لأمن المبنى
    
مرونة عالية، والقدرة على التعلم خطة جديدة

 

 

باب ونافذة مراقبة النظام

 

فإن استخدام الأنظمة الذكية، مع الحفاظ على الأمن والطمأنينة تحديد مستوى الوصول إلى أجزاء مختلفة من المبنى.

    
الستائر والستائر الآلية آليا أو يدويا تعديلها وفقا لكمية من الضوء الساقط
    
التحكم الآلي مصاريع
    
توقيت فتح وإغلاق الستائر

 

 

کنترل سیستمهای گرمایشی ، سرمایشی و تهویه مطبوع

 

برای افزایش رفاه و آسایش در ساختمان هوشمند ، می توان دمای اتاقها را به صورت مجزا تنظیم نمود.همچنین با برنامه ریزی بخش تهویه مطبوع می توان دماهای متغیری در ساعت های مختلف شبانه روز داشته باشیم. نظارت و کنترل کامل و لحظه به لحظه بر اجزای مختلف تاسیسات مانند فن کوئل ، شیرها ، مشعل ها و موارد دیگر و فرمان پذیری آنها از کنترل ها و سنسورهای نصب شده در داخل و خارج ساختمان  از جمله ویژگی های این سیستم می باشد. در ساختمان هوشمند روشن کردن و کنترل میزان حرارت سونا و اطلاع یافتن از زمان رسیدن سونا به دمای مطلوب ، خودکار کردن تصفیه استخر و یا جکوزی همگی به سادگی امکان پذیر است.

مزایا :

آسایش و آرامش در محیط لذت بخش خانه

استفاده از ترموستات کنترل دما برای ثابت نگه داشتن دمای داخل

هوشمند شدن سیستم تهویه مطبوع با توجه به حضور اشخاص

ثابت ماندن دمای آب مصرفی و آب چرخشی با استفاده از سنسورهای دما در موتورخانه

کنترل بر عملکرد بهینه پمپ ها ، چیلر ، برج خنک کننده ، مشعل و کلیه ادوات مکانیکی نصب شده در موتورخانه ساختمان

 

کنترل سیستمهای امنیتی

 

شما به عنوان مالک امکان تعریف و اجرای کلیه سیستم های امنیتی خود را از طریق خانه هوشمند خواهید داشت.

مشخصات :

 • تشخیص ورود غیر مجاز
 • نظارت تصویری مناطق ، با استفاده از دوربینهای مداربسته
 • استفاده از قفل های الکترونیک و سیستم کنترل تردد
 • تشخیص خطرهایی از قبیل آتش سوزی ، نشت گاز ، نشت آب
 • اعلام خطر از طریق آژیر ، تلفن ، پیامک ، پست الکترونیکی
 • سنسور باز شدن درب و پنجره
 • استفاده از شیر برقی گاز جهت قطع جریان گاز ورودی واحد در زمان حریق یا نشت گاز به صورت اتوماتیک و ...

 

سیستم های صوتی و تصویری

 

پخش موسیقی و فایل های ذخیره شده در فضای ساختمان از مزیت های سیستم کنترل هوشمند صوتی و تصویری است در سالنهای کنفرانس امکان برقراری ارتباط یکپارچه بین قسمتهای مختلف صوتی و تصویری وجود دارد.امکان ارتباط با تلویزیون هوشمند لپ تاپ تبلت و پخش مستقیم موزیک از روی هر یک از این دیوایس ها از دیگر قابلیت های این سیستم می باشد.

 

 

صفحه کنترل لمسی

 

صفحه نمایش با طراحی بسیار زیبا و کاربری آسان جهت نمایش وضعیتهای مختلف اتاقها طراحی شده است.همچنین استفاده از یک ریموت کنترل بسیار زیبا که می تواند جایگزین تمام ریموتهای موجود در ساختمان شود ، به راحتی و آسایش محیط زندگی شما می افزاید.

 

 

کنترل سیستم آبیاری خودکار

 

آبیاری گل و گیاه ، تنظیم فواره و آبشارهای مصنوعی به سادگی قابل کنترل می باشند. همچنین ساختمان هوشمند می تواند کنترل آبیاری گل و گیاه در حیاط و یا داخل ساختمان را به طور خودکار طبق برنامه از پیش تعیین شده انجام دهد. برای مثال هر غروب در صورت پایین تر بودن رطوبت چمن از 33% سیستم آبیاری بشکل خودکار بکار می افتد.همچنین با یک برنامه زمان بندی مناسب می توان در زمانهای مسافرت سیستم آبیاری را از راه دور کنترل کرد.

 

کنترل حسگرها

 

حسگرها از ابزارهای مهم و اساسی ساختمان های هوشمند، هستند. حسگرها ابزارهایی هستند که در محل نصب ، اطلاعات را از قسمت های مختلف ساختمان جمع آوری و به سیستم مرکزی گزارش می کنند.

 • حسگرهای امنیتی و مراقبتی که در محیط درون و برون ساختمان نصب می شوند.
 • حسگرهای اعلام حریق
 • حسگرهای امنیتی و کنترل تردد
 • حسگرهای حرکت
 • حسگر نور، باد و رطوبت
 • حسگر های نشتی گاز و آب

 

صفحه کنترل مرکزی

 

با یک صفحه کنترل مرکزی لمسی نبض خانه هوشمند در دستان شماست . شما می توانید از طریق این ابزار کلیه بخشهای ساختمان خود را کنترل کنید و با لمس صفحه کنترل و اجرای سناریوهای مختلف از لحظات بودن در ساختمان لذت ببرید.

مشخصات :

 • برنامه ریزی
 • صفحه نمایش لمسی رنگی                           
 • قابلیت کنترل تمام وسایل الکترونیکی                       
 • قابلیت اتصال به شبکه داخلی                        
 • وضوح تصویر بالا   
 • قابلیت تعریف و زمان بندی
 • مشاهده IPCAMERA
 • و...

 

الشبكات الاجتماعية